Księga gości









Warto zobaczyć




















Uwagi dotyczące korzystania z cmentarza grzebalnego w Zagłobie


- Na cmentarzu grzebalnym w kaplicy odprawiane są Msze św :

1. W przeddzień odpustu parafialnego 3 maja i 14 sierpnia o godz. 18.00 (tzw. Nawiedzenie cmentarza).

2. W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny o godz. 12.00.

- Bramy wjazdowe cmentarza są na co dzień zamknięte, aby je otworzyć należy poprosić kościelnego - grabarza (narazie nie ma opłat na wjazd na cmentarz).

- Na cmentarzu nie ma śmietników. Śmieci wyrzucamy do śmietników zlokalizowanych po obu stronach cmentarza skąd one będą wyworzone.

- Troska o czystość cmentarza co roku należy do innej miejscowości parafii (oprysk chwastów, koszenie, wywóz śmieci).

- Aby pobudować nowy grób murowany, należy zgłosić to w kancelarii parafialnej i uiścić opłatę zwaną pokładnym (za groby ziemne nie ma żadnych opłat).

- Gdy na grób zakłada się nowe płyty, należy o tym powiadomić kancelarię parafialną lub kościelnego - grabarza.

- Grób na cmentarzu lokalizuje kościelny - grabarz. U niego zgłasza się miejsce gdzie się chce pobudować nowy grób, on też, albo za jego zgodą kto inny buduje groby.

- Nie można rozbudowywać w nieskończoność grobów, zajmując pod nie duże przestrzenie, a także zagospodarowywać w nieskończoność teren wokół grobów.

- Nie wolno budując groby lub otoczenie wokół nich wchodzić w alejki cmentarza.

- Wszelkie prace wykonywane na cmentarzu bez pozwolenia kancelarii parafialnej spotkają się z konsekwencjami np.: rozbiórki tego co zostało postawione bez zgody.

Każda samowola na cmentarzu jest niedozwolona!!!



POGRZEB KATOLICKI


Wszystkie sakramenty mają na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza nas do życia w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: „Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie” [por. KKK 1680].

1. Pogrzeb chrześcijański jest liturgią, która powinna odzwierciedlać rzeczywistą więź zmarłego z Kościołem oraz wyrażać i umacniać wiarę zgromadzonej wspólnoty w życie wieczne.

2. Bliscy zmarłego zgłaszają się do kancelarii parafialnej, w celu ustalenia daty i godziny pogrzebu przedstawiając odpis aktu zgonu z USC, oraz informację o przyjętych przed śmiercią sakramentach (np. od kapelana szpitalnego).

3. Jeżeli zmarły mieszkał w innej parafii, należy przedstawić pisemną informację o zmarłym wystawioną przez miejscowego proboszcza.

4. Zachęcamy usilnie bliskich i przyjaciół zmarłego, aby - będąc w stanie łaski uświęcającej - przyjęli podczas Mszy pogrzebowej Komunię świętą, która jest najcenniejszym darem dla zmarłego.

5. Zachęcamy także do zatroszczenia się o stałą modlitwę wspólnoty parafialnej w intencji swoich bliskich zmarłych poprzez ofiarowanie w ich intencji Mszy św. (zwłaszcza w 30 dzień po śmierci, w rocznicę śmierci, w dzień imienin) oraz modlitwy różańcowej podczas listopadowych „wypominków”.

6. Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy za życia świadomie i jawnie zerwali łączność z Kościołem, i zmarli uparcie odmawiając sakramentalnego pojednania z Bogiem.


Dzisiaj jest


Godzina
Imieniny:


Solenizantom życzymy:
Obfitości Łask Bożych na każdy dzień życia


Warto zobaczyć








































Copyright © 2008. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prywatna strona Parafii Zagłoba